Europejski kryzys a oburzeni

Wczoraj w Wyborczej pojawił się ciekawy artykuł. Ludzie okupujący plac Puerta del Sol w Madrycie zostali pobici w starciach z policją. Nazywają siebie Ruchem Oburzonych. Czytając czemu ludzie protestują zacząłem się śmiać:

„protest wobec skutków kryzysu gospodarczego i egoizm banków i instytucji finansowych”

Są dwa aspekty tegoż protestu:
  • Tak zwany „egoizm” banków i instytucji finansowych
  • Kryzys gospodarczy
Odnosząc się do punktu pierwszego powstaje pytanie od kiedy firmy, bo tak trzeba te instytucje nazwać, nie są nastawione na zysk? Ja takiej sytuacji nie pamiętam. Inną kwestią jest krajowe uregulowanie rynku bankowego, za które odpowiada rząd i parlament.
Tym oto sposobem przechodzimy do punktu drugiego nazywanego kryzysem gospodarczym. W tym momencie trzeba się zastanowić czemu właśnie w kilku krajach południa kryzys jest najpoważniejszy:
  1. Hiszpania – od 2004 roku partią rządzącą jest parta socjalistyczna kierowana przez José Luis Rodríguez Zapatero. System socjalny jest bardzo rozbudowany, powiedziałbym nawet rozdmuchany do wielkich rozmiarów.
  2. Portugaliaod rewolucji goździków tj. od 1974 roku rządzoną przez socjalistów. Od 2009 pod przewodnictwem José Sócrates’a. System socjalny jest zbliżony do hiszpańskiego.
  3. Grecja – od 2009 roku partią rządzącą jest parta socjalistyczna kierowana przez Jeorios Andreas Papandreu. Główne przychody do budżetu czerpane są z turystyki. Bardzo rozbudowany jest system socjalny.

Patrząc na taki rozkład rządów ciekawi mnie czemu ludzie złoszczą się na samych siebie. Wybierając socjalistów wybrali zarazem dużą ochronę finansową ze strony państwa, a teraz przeciwko tej ochronie występują.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s