Zbuntowany biskup

Ostatnio pojawił się w Newsweeku bardzo interesujący wywiad z biskupem Pieronkiem. Artykuł poruszył wiele tzw. „gorących” tematów ostatnich miesięcy poczynając od polityki, Kościoła, a kończąc na postawie głównych polityków. W kilku miejscach zgadzam się z opinią hierarchy, z innymi bym polemizował. Najciekawsze cytaty przedstawię poniżej:

Odnośnie podejścia prezesa PiS:

Tam, gdzie ktoś sam nie zachowuje zasad , nie przysługuje mu moralne prawo do żądania, by inni ich przestrzegali.

Niestety zaraz potem ksiądz sam sobie zaprzecza:

Oskarżenie Kościoła o pedofilię to młot na czarownice.

Wiadomo, że pedofilia w Kościele jest to niewielki procent patrząc na liczbę księży i zakonników na świecie. Jednak jeśli ktoś ma być moralnym przewodnikiem ludzi, a na takiej pozycji Kościół sam siebie stawia, to przestrzeganie własnych zasad jest najważniejsze dla wiernych. Pedofilia, pomimo że jest marginalna powinna być rozwiązywana w następujący sposób:

  1. Jeśli ktoś jest podejrzany o pedofilię powinien być odsunięty od posługi.
  2. Każdy zarzut  powinien być zbadany, najlepiej wpierw wewnętrznie.
  3. Jeśli zarzuty byłyby zasadne sprawę należy przekazać do prokuratury.
  4. W przypadku skazania daną osobę trzeba usunąć ze swoich szeregów, by oczyścić organizację.

Jeśli się nie przestrzega wyżej wymienionej ścieżki to według słów samego biskupa nie przysługuje (…) moralne prawo do żądania, by inni ich przestrzegali.”  W tym przypadku Kościół traci moralne prawo do nauczania innych.

Odnośnie sytuacji politycznej w kraju w pełni zgadzam się z jego opinią:

Dzisiejsza sytuacja jest absurdalna i nie do zniesienia. Mamy do czynienia z wojną propagandową dwóch obozów posługujących się własnym językiem, ocenzurowanym przez poprawność partyjną, niewypowiadającym żadnego dobrego słowa o przeciwniku. Uszy więdną od słuchania nieustannych oskarżeń, pomówień, wyzwisk. Dość odwoływania ministrów, powoływania specjalnych komisji, bicia piany, które niczemu nie służy.

Reklamy

6 thoughts on “Zbuntowany biskup

  1. Following study a couple of from the website posts on your own site today, and i also enjoy your own way of blogging and site-building. I book marked it to be able to my save website checklist and definately will likely be examining back again soon. Please take a look at my personal web site too as well as let me know what you consider.

  2. Can one simply point out exactly what a relief to locate somebody that actually is mindful of exactly what they will be speaking about on the internet. An individual undoubtedly realize easy methods to provide problems in order to moderate making this essential. Additional people need to read this kind of as well as understand this particular part of the account. I can’t consider you’re you can forget common since you positively possess the gift.

  3. This post generally seems to get a lot of guests. How do you get people to it? It provides a great special perspective upon issues. I suppose getting some thing traditional or perhaps significant to give facts about is the most important aspect.

  4. The very next time We learn a blog site, I am hoping which it doesn’t fail myself like a whole lot since this one. After all, I do know it was my own option to learn, nevertheless I personally believed you would possess one thing intriguing to express. Just about all I hear is a few whimpering concerning something that you may fix if you werent as well active searching for attention.

  5. Obrzucani są albo Ci co mają swoje zdanie i jest ono przeciwne niż danej grupy osób, bądź Ci, którzy są kontrowersyjni. Biskup, jakby nie patrzeć podniósł ważkie problemy w Kościele. To też ważne.

  6. Czytałam i podzielam Twoją opinię. Niestety, jest to odosobniony głos w naszym Kościele. A sam bp Pieronek na takiej np. Frondzie został tak obrzucony błotem, że lepiej nie mówić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s