Kościół a kler

Do tegoż posta skłoniło mnie wysłuchanie dzisiejszego kazania, w którym odczytano list biskupów do wiernych mówiący o wychowaniu w trzeźwości. Padły tam słowa o manipulacji ludzi przez koncerny produkujące alkohole wszelakiej maści. W tym momencie uderzyło mnie, że taką samą manipulacją jest powyższy list. Kto z nas nie słyszał o pijanym proboszczu, czy księżach będących alkoholikami. Jak w takim razie reprezentanci „kościoła” mogą mówić o wychowaniu w trzeźwości. To hipokryzja. Następnie dotarło do mnie, jak wielu ludzi myli kościół z klerem. Według Biblii:

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”(Mt 18,20).

Wynika z tego jasno, że Kościół tworzymy My – wierni. W związku z tym pojawia się pytanie:

Czy w związku z tym potrzebny nam jest kler?

Ku zdziwieniu wielu odpowiem: WARUNKOWO, TAK. A warunki przedstawiam poniżej:

  • Kler ma prawo bytu jako przewodnicy moralni będący drogowskazem, dla ludzi, którzy go potrzebują. Pod warunkiem jednak, gdy sami przestrzegają swoich nauk.
  • Gdy przestrzegają konstytucyjnego rozdziału Państwa od Kościoła, czyli nauczają tych, którzy tego chcą, nie narzucając swoich poglądów innym tj. nie mieszają się do polityki. W przeciwnym wypadku powinni być rozliczani jak politycy.
  • Gdy płacą podatki jak cała reszta społeczeństwa, m.in. podatek od datków, budynków itd. Wierni danej parafii powinni mieć możliwość wglądu do sprawozdania finansowego parafii.
  • Gdy będą równi wobec prawa i będą tego prawa przestrzegać. Nawoływania Rydzyka do nienawiści wobec innych powinny z urzędu powodować podjęcie śledztwa prokuratury z art. 256 k.k. oraz z art. 257 k.k.
  • Gdy przestrzegają przysięgi złożonej jako kapłani tj. posłuszeństwa biskupowi i celibatu. W przeciwnym wypadku tracą jakiekolwiek moralne prawo do nauczania innych.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s