Pałac Prezydencki a krzyż

Już wcześniej (tu i tu) wypowiadałem się o rozdziale Kościoła od Państwa. Tym samym nie rozumiem, czemu posłowie PiS żądają, by krzyż pozostał na Placu Krakowskim. Według konstytucji istnieje rozdział Kościoła od Państwa. Jeśli prezydent ma być reprezentantem wszystkich Polaków to oznacza również osoby niewierzące oraz osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie. Zgadzam się ze słowami prezydenta Komorowskiego (za GW):

Pałac Prezydencki jest sanktuarium państwa. Krzyż, co było zrozumiałe, postawiono w nastroju żałoby, lecz żałoba minęła i trzeba te sprawy porządkować. Krzyż to symbol religijny, więc zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce.

Dlatego chciałbym, by krzyż był umieszczony w innym miejscu niż Pałac Prezydencki. Zgadzam się z poniższymi słowami apelu na antenie Polskiego Dnia w „Sygnałach Dnia” europosła PO Sławomira Nitrasa:

Chciałbym, żebyśmy się o to nie kłócili. Jest to nieprzyzwoite i niegodne. (…) jest wierzący, ale według niego Krakowskie Przedmieście nie jest właściwym miejscem dla krzyża. Zaproponował, że lepiej by było uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego pamiątkową tablicą.

Tekst stanowi mój głos w Debacie na Blogu Debat.

 

Reklamy

4 thoughts on “Pałac Prezydencki a krzyż

  1. Pingback: O krzyżu po raz wtóry | Bediqus' Blog

  2. Irytuje mnie, że gdy mowa o krzyżu, słyszę wówczas teksty o „męczeńskiej śmierci”. Jakoś nie przypominam sobie, żeby tak posłowie wypowiadali się o innych ofiarach katastrof lotniczych…

  3. Pamiątkowa tablica, krzyż, może jakiś pomnik… to wszystko pokazuje, jak smutnym krajem jest Polska i jak zaściankowo wciąż myślimy – chcemy postępu, ale kurczowo trzymamy się przeszłości. Dla niej najlepszym miejscem jest kącik w naszym Sercu, a jeśli już mamy widocznie okazywać naszą pamięć róbmy to w miejscach, które są do tego przeznaczone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s