Grecki kryzys

Powoli zaczynam mieć powyżej uszu Grecji i jej ciągłych lamentów, że „prawdopodobieństwo bankructwa kraju” jest winą wszystkich innych, a w szczególności Niemiec, tylko nie samych Greków.  Nie ma w tym ziarna prawdy. A oto kilka faktów, na których opieram swoje twierdzenie:

Wszystkie kraje Europy miały ostatnio duże problemy w związku światowym kryzysem finansowym. Żaden z krajów strefy euro nie chce, lub nie jest w stanie trzymać się w ryzach trzech procent PKB długu. Oprócz Grecji zagrożonymi bankructwem krajami były, lub są: Irlandia, Hiszpania i Portugalia. Wyspiarze zacisnęli pasa i poczynili wszystko, by tej możliwości uniknąć i, jak na razie, udaje im się uniknąć bankructwa. Półwysep Iberyjski czyni podobnie.

Niemcy się zdenerwowali i powiedzieli STOP. Wcale się nim nie dziwię. Płacą najwięcej z Unii Europejskiej do wspólnego budżetu, a teraz muszą jeszcze płacić na bumelanta. Grecja cały czas miała w głębokim poważaniu resztę Europy, dopóki nikt się nie wtrącał. Nie przestrzegali  żadnych zaleceń. Ile razy takiemu „koledze” można pożyczać pieniędzy? Raz, dwa? Potem każdy stwierdzi, że to nie ma sensu.

Grecy zamiast iść drogą Irlandii i zacisnąć pasa, to zachowują się jak dzieci i wyciągają rękę do innych po pomoc,  strajkując przy tym raz za razem. Nie pomaga to im, a jedynie bardziej szkodzi. Może czas, by Europa powiedziała BASTA

Solidarnym z Grekami można być w momencie, gdy rzeczeni się starają i im nie wychodzi. Jeśli im nie zależy to czemu ma zależeć nam?

Poniżej zamieszczam ciekawy post, pisany przez fachowca, potwierdzający moje dywagacje:

Grecki prologos

 

 

Reklamy

5 thoughts on “Grecki kryzys

  1. I like it very much! Just admirable! Your authorship manner is pleasing and the way you embraced the topic with grace is exemplary. I am intrigued, I assume you are an master on this issue. I am subscribing to your updates from now on.

  2. Thanks for your challenge not to mention work! This stuff within your blog might be terrific. On top of that I just considerably love a thoughts. For me these are definitely significant things. Anyhow appreciate it. Great look over.

  3. Jestem tego samego zdania. Grecy to bardzo specyficzny naród, strasznie rozpieszczony przez własne państwo. Rozbudowany do granic system pomocy społecznej, przyzwyczaił ich do dostatniego życia. Wystarczy przypomnieć sobie nie tak dawne strajki studentów, kiedy rząd chciał im nieco obciąć przywileje. Nie wydaje mi się, żeby ta pomoc (jeśli zostanie przyznana) coś zmieniła. Powiem więcej – jeśli nawet rząd będzie chciał reform i spróbuje coś zmienić, będzie mu bardzo trudno zdobyć poparcie społeczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s