Biskupi oburzeni – znowu, czyli powtórka z rozrywki

Wiedziałem, że to się tak skończy Biskupi oburzeni na Strasburg. Dlaczego? Gdyż państwo włoskie pozwała do Trybunału w Strasburgu Finka Soila Lausi. Argumentowała, że zlekceważono jej prawo do wychowania dzieci zgodnie ze światopoglądem świeckim. Wyrok został skomentowany przez kardynała Stanisława Dziwisza (podaje za GW):

„(…) podkreślił, że deptanie wolności religijnej to „przejaw dyktatury relatywizmu”.

– Dochodzi do tego, że chrześcijaństwo próbuje się wypierać z życia publicznego, a sędziowie, którzy ustawiają się w roli stróżów wolności poprzez ten wyrok, sami stają się jej zaprzeczeniem – powiedział.”

Według preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:”wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,zarówno wierzący w Boga (…) jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego”. Podobnie jest we Włoszech (patrz Artykuł 3 i 8 ustawy zasadniczej).

Z jakiego powodu jedna z religii ma mieć pierwszeństwo nad innymi? Co ma powiedzieć osoba prawosławna, która też miałaby ochotę zobaczyć krzyż prawosławny np. w klasie? Gdzie podział się duch ekumenizmu? Czemu kolejny raz Kościół neguje wyroki sądów?

Te oto pytania cisną mi się na usta słuchając tego typu wypowiedzi. Niestety, jak dotąd, nie uzyskałem na nie satysfakcjonującej odpowiedzi. Pozostało czekać…

dodajdo.com

Reklamy

8 thoughts on “Biskupi oburzeni – znowu, czyli powtórka z rozrywki

  1. Pingback: O krzyżu po raz wtóry | Bediqus' Blog

  2. Pingback: Klasa dla krzyża « Bediqus' Blog

  3. Pingback: Prezydent oburzony, czyli nic nowego « Bediqus' Blog

  4. Dla mnie to nie kwestia rugowania kogokolwiek, czy bycia adwokatem innej religii, a jedynie poszanowania praw wzajemnych i nie odmawiania tego innym – a tak to przedstawia wypowiedź kardynała.

  5. Też nie uzyskałem odpowiedzi, ale nie widzę powodu, aby być adwokatem wyznających prawosławie. Kościół katolicki jest rugowany skąd się da, ale hasła typu ,,ale prawosławni mają jeszcze gorzej” przypominają ,,u was też biją Murzynów”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s