O płatnych studiach…

Translate to ENGLISH

Ostatnio toczy się w internecie debata odnośnie płatnego studiowania, a dokładnie mówiąc płatnego drugiego kierunku studiów. Przebija w nim – szczególnie wśród studentów  – ton przerażenia i załamywania rąk oraz zwyczajowe w Polsce narzekanie. Wyjaśnijmy sobie coś na samym początku. TAK, jestem za tym, by drugi kierunek był płatny. Poniżej przedstawię powody takiego twierdzenia.

1. Konstytucja gwarantuje dostęp do nieodpłatnej edukacji. Oznacza to tylko tyle, że nauka odbywa się bez pobierania czesnego i wszystkie tłumaczenia, że studiowanie w Polsce nie jest darmowe jest nieadekwatne – dostęp do takiego studiowania jak widać istnieje. Według danych MEN (jeśli się mylę to proszę o poprawę) studentów studiów dziennych jest ok. 400 tyś., studentów wieczorowych zaocznych itp. ok. 1.4 mln. Z tej liczby ok. 10% studiuje dwa kierunki. Sprawa odnosi się więc do ok. 40 tyś. osób.

2. Istnieje fałszywe wrażenie, że studiowanie jest dla wszystkich. Powiedzmy sobie jasno – tak nie jest. Studia to przywilej, a nie obowiązek. Poza tym skąd wziąć piekarzy, kucharzy itp. itd.?

3. Ponieważ studiowanie jest darmowe – bo o takie toczy się dyskusja – to studiowanie na dwóch kierunkach jest de facto zabieraniem danego miejsca innej osobie. By tak nie było trzeba wprowadzić płatne studia.

4. Po co dwa kierunki. Jeśli już ktoś dokonuje wyboru to albo idzie za głosem tzw. serca, czyli pasji, powołania czy jakkolwiek to inaczej nazwać, lub też idzie za głosem pieniądza tj. chce dobrze zarobić i wybiera intratny kierunek studiów. Zdarza się, że jedno z drugim idzie w parze. Jeśli dokonuje się danego wyboru to trzeba ponieść tego konsekwencje i z tego powodu studiowanie na dodatkowym kierunku jest przywilejem, za który trzeba by zapłacić. Kogoś nie stać? Trudno, niech wybierze taki pierwszy kierunek, by potem mógł godnie żyć. Nie można mieć jabłka i zjeść jabłka.

5. Ktoś pewnie spyta a co z tymi, których w ogóle nie stać na studiowanie? Osoby uzdolnione powinny być wspomagane grantami, stypendiami itp. przez system szkolnictwa. Ale to już zupełnie inny temat.

To tyle mojego komentarza.

Możesz go pobrać jako PDF.

dodajdo.com

Reklamy

One thought on “O płatnych studiach…

  1. … na studia żem za płytka i za biedna…
    … zamierzchłe czasy są mi znane…
    … może byś tak uchylił rąbka tajemnicy z teraźniejszości ;-)…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s